Evde Tonik Yapımı

Merhabalar

Başlıkta da olduğu üzere bugün ki yazımda evde yapılabilecek gayet pratik olan tonik yapımlarından bahsedeceğim.Cilt bakımımıza  özen gösterdiğimizi biliyorum.Ben çoğu zaman toniklemeyi unutsam da aslında çok gerekli olduğunun farkındayım.Evet piyasa da bir sürü tonik var.Fakat çoğunun içerisinde ''alkol'' bulunduğundan dolayı ve benim cildimin de hassas olduğunu düşünürsek kendi yaptığım toniğin daha faydalı olduğu görüşündeyim.Farklı düşünen varsa lütfen yorum yapsın.Sonuçta blogger olmak herşeyin en iyisini en doğrusunu bilmek değildir ! Ve bugüne kadar gelen sorularda da asla çok bilmiş davranmadım.Çünkü herkesin cildi ,alerji durumu vs. aynı değildir.Bana iyi geldiğine inandığım başka birisinde yan etkiler doğurabilir.O yüzden sizin de kullandığınız veya evde benim gibi zaman zaman yaptığınız tonikleri paylaşmanızı isterim. :)

Tonik nedir ne işe yarar ?  

Cildi temizlemek için kullanılan bir sıvı veya losyondur.Yüzünüzdeki aşırı yağlanmayı azaltabilir ve akneleri önlemeye yardımcı olabilirsiniz.
Fonksiyonu ciltteki yağlanmayı temizlemektir. Yüzdeki yağ oluşumu zaman içinde yüzde aknelerin veya diğer ilgili bazı cilt sorunlarının oluşmasına yol açar. Bu nedenle cilt tonikleri bu konuda önleyici bir rol oynarlar.

Tonik Nasıl Uygulanmalıdır?
Toniği uygulamadan önce  yüzünüzü mutlaka yıkayarak temizleyin ve kurulayın. Kuruladıktan sonra  bir pamuk parçası yardımıyla uygulayabilirsiniz.Uygulama sonrası cilt toniği en az 30 sn kadar cildinizde durduktan sonra diğer cilt ürünlerinizi kullanabilirsiniz.(Nemlendirici vs.)


Yağlı ciltler için ;

-Maden suyu (9 yemek kaşığı )
-Elma sirkesi(1 yemek kaşığı )

Maden suyu ve elma sirkesini karıştırıp ağzı kapalı bir şişeye dökün.Cildinizi, pamuğa dökerek rahatlıkla temizleyebilirsiniz.


Karma ciltler için;

-Kuşburnu (1 çay bardağı )
-Su (1 çay bardağı)

Suyu cezvede kaynatıp kuşburnu bitkisini kaynamış suya ekleyin 10 dk demlenmesini bekledikten sonra süzün ve ağzı kapalı bir şişeye koyup kullanabilirsiniz.


Hassas Ciltler için;

-Kuru maya (2 yemek kaşığı )
-Süt (1 fincan)
-Ebegümeci ve lavanta çiçeği (toplam bir yemek kaşığı)

Sütün içerisine maya ve bitkileri katarak kaynatın. Ilıdıktan sonra süzüp kapalı bir kapta 1 hafta boyunca kullanabilirsiniz.


Cilt Sıkılaştırıcı Tonik ;

-Gliserin (2 yemek kaşığı)
-Elma sirkesi(Yarım fincan)
-Soda (1 kahve fincanı )
-Gül suyu ( Yarım fincan )

 Bu tonik buzdolabında 1 hafta boyunca saklanabilir.Tüm malzemeleri karıştırıp kapalı bir kapta muhafaza edebilirsiniz.


Lekeler için ;

-Su (2 yemek kaşığı)
-Elma sirkesi (2 yemek kaşığı)

Su ve elma sirkesini karıştırarak ağzı kapalı bir kapta sabah akşam uygulayabilirsiniz.


Gözenek Sıkılaştırıcı tonik;

-Sirke (2 yemek kaşığı)
-Gül suyu (2 yemek kaşığı)

Gül suyu ve sirkeyi karıştırıp cildinizi temizledikten sonra kullanabilirsiniz.


Yorumlarınızı bekliyorum :)

Sevgilerle...


İLGİLİ YAZILAR

1 Yorum

22 Mayıs 2015 09:12

Merhabalar canım takipteyim yazını okudum ben de genelllikle kendim yapmayı seviyorum senin tarifini en kısa sürede deniycem benim de yeni açtığım bir blogum var sayfama beklerim :))http://ciltvemakyajbakimim.blogspot.com.tr/

Cevapla
avatar