Sağlıklı Hızlı Saç Uzatmanın Yolları

Şuan 22 yaşındayım bundan 1 sene öncesine kadar saçlarım hep omuz hizamdaydı.1senedir uzun saç takıntım başladı.Yaklaşık bir senedir kuaföre sadece saç uçlarında meydana gelen kırıklarımı aldırmak için uğradım diyebilirim :) Uzun Çabalarım sonucu bende çok uzun olmasada kendimce uzun olan saçlara kavuştum.Bir de saçların uzun olmasının yanısıra sağlıklı görünmesi önemli.Sizlere bu 1 sene boyunca uzun ve sağlıklı saçlara ulaşmak için uyguladığım metodları paylaşmak istedim :)
Herşeyin başı sağlık dedikleri budur.Saçlarınız hızlı uzasın istiyorsanız protein ağırlıklı beslenmelisiniz. Sağlığınız vücudunuzdaki her şeye etki ettiği gibi saçlarınızın uzamasına da etki edecektir. Et, süt, yumurta gibi besinler sofralarınızdan eksik olmamalı. Proteinin ayrıca tırnaklarınızın da uzamasına yardımcı olduğunu unutmayın. Eğer tırnaklarınızın ve saçlarınızın uyum içinde uzamasını istiyorsanız proteinden şaşmamanız gerek.
Banyo yaptığınız su çok sıcak ise bundan vazgeçmelisiniz. Çok sıcak su saçlara zarar verir, saçın çabuk uzaması ve zarar görmemesi için ılık suyla yıkamanız gerekmektedir. Çok sıcak suyla saç yıkamak saç köklerinizi olumsuz olarak uyarır ve saçlarınızın uzama hızı oldukça düşer. Ancak ılık su olumlu olarak uyarır ve saçlarınız çok daha hızlı uzar.

Tüm şampuan reklamlarında görürsünüz ki saçlara parmak uçlarıyla yavaşça masaj yapılıyor ve saçlar o şekilde yavaş yavaş yıkanıyor. Saç diplerine yavaşça masaj yapmak saç köklerini uyarır ve saçın çabuk çıkmasını sağlar, çabuk çıkan saçlar da saçınızın daha gür görünmesini ve uzamasına oldukça katkı sağlar. Ancak elbette ki bu masajı sadece duş esnasında değil aklınıza gelen herhangi bir anda gerçekleştirebilirsiniz.
Günde en az 8 bardak su tüketmelisiniz. Suyu ne kadar tüketirseniz vücudunuz o kadar sağlıklı olur ve bu sağlık saçlarınızın uzama hızını oldukça artırır. Sağlıklı bir yaşamın parolası önce sudur.Saçınızı düzleştirmekten, maşa yapmaktan ve fön çekmekten uzak tutmalısınız. Isı veren bu aletler saçınızı oldukça yıpratır ve saçınızın uzamasını yavaşlatır, halihazırda bulunan saçlarınızı inceltir ve ısı yüzünden saçlar yanabilir. Ayrıca jöle, sprey gibi kimyasal ürünleri de saç diplerinizden uzak tutmalısınız. Bu ürünler saç köklerinizi tıkar ve saçlarınızın uzamasına imkan tanımaz.
 Bitkisel yağlar yoluyla saçlarınızı besleyebilir, uzamasını sağlayabilirsiniz. Argan yağı bu yağların başında gelir ve son derece etkilidir. Aldığınız sonuç beslenmiş ve uzamış saçlar olacaktır. Saç uzunluğunu elde edinceye dek yağ kullanımını sürdürebilirsiniz.Saçınızda kırık varsa tüm bunları yapmadan evvel kırıklarınızı aldırmalısınız. Kırık dolu olan bir saç çok geç uzar ve uçlardan sürekli kırılma ve kopma mevcut olduğu için istenilen uzunluk elde edilemez. Kırıkları doğal yollarla geçirmenin yolu ne yazık ki yoktur. Tek çareniz saçlarınızı kestirmektir. 
Şampuan saç diplerine, saç kremi ise saç uçlarına uygulanır. Aksini yapmanız saç köklerinize zarar verir. Saç kremi kesinlikle saç diplerine uygulanmaz, daima saç uçlarına uygulanır. Şampuan ve saç kremi kullanımı saçların uzaması üzerinde etkilidir.

 Bu yöntemleri uyguladığınızda sizde benim gibi saçlarınızın sağlıklı uzadığını farkedeceksiniz.Umarım faydalı olabilmişimdir.Bloğuma izleyici olmayı unutmayın :)
                                                 Sevgiler...İLGİLİ YAZILAR

1 Yorum

8 Mayıs 2015 15:43

Merhaba blogunu takipteyim benimde bakım ve sağlıkla ilgili bir blogum var takip edersen sevinirim :)
http://ceydacengiz.blogspot.com.tr/

Cevapla
avatar