Tırnak Bakımı ve Öneriler (:http://makyajligunler.blogspot.com.tr


Benim de çok yaşadığım sorunlardan biri.Çünkü tırnaklarım çok ince en ufak bişeyde kenardan kırılıyor.Şimdi neden kırılıyormuş öğrenelim;
Eğer vücutta özel bir vitamin eksikliği yoksa, beslen­me bozukluğundan kaynaklanmıyorsa tırnak kırılması genellikle dış etkenlere (deterjan, güneş vb.) bağlıdır. Tırna­ğın sertliğini azaltıp esnekliğini arttıran, böylece kırılma­ların önüne geçen sölüsyonlarlar var. Sertlik solüsyonları diye satılmakla birlikte asıl olarak tırnağı esnetmektedir­ler Bu solüsyonlar kullanıldığında tırnak iki üç haftada düzelip uzamaya başlar. Bunun dışında dış etken­lerden korumak, kurutucu, alkalen maddelerden uzak tutmak gerekir.
.Güçlü güzel tırnaklara sahip olmak ister misiniz? 
Doğal malzemelerle kendi kreminizi, bakım losyonlarınızı kendiniz üretseniz ne güzel olurdu değil mi? Çok şanlısınız, işte size evde kolayca Birkaç dakika içinde kolayca hazırlayabileceğiniz süper el ve tırnak bakım maskeleri sunuyoruz. Neden denemeyesiniz ki?

     Benimde uyguladığım pekmezli yöntem (:
Bir çorba kaşığı pekmez ve sıcak suyu karıştırıp ellerinizi içine sokabileceğiniz bir kapa koyun. Su ılıyana kadar ellerinizi içinde bekletin. Daha sonra ılık ve temiz suyla yıkadığınız ellerinizi narince kurulayın. Kalan suyu sakın dökmeyin. Gece yatmadan önce kulak temizleme çöpleri yardımıyla tırnaklarınızın üzerine, kenarlarına, iç kısımlarına bu suyu sürün.( Merak etmeyin, elleriniz yapış yapış olmayacak.) Bir hafta içinde hem cildinizin yumuşadığına hemde tırnaklarınızın sarı renginin gittiğine ve pembeleştiğine kendi gözlerinizle şahit olacaksınız (:
    Doğal tırnak cilası
1 çorba kaşığı saf zeytinyağı ve yarım çorba kaşığı toz beyaz kili karıştırın. Kulak temizleme pamukları ile tırnaklarına sürün. Daha sonra ellerine doktor eldivenlerinden takın ve 10-15 dakika 
bekleyin.Yıkayın ve nemlendiricinizi sürmeyi unutmayın !  
Üstlerden Kırılmayı Engellemek İçin
Aktarlardan temin edebileceğiniz lavanta yağını her akşam mutlaka tırnaklarına sürün. Tırnak sertlik kazanacak, doğal bakım ihtiyacını giderecek sizde lavantanın muhteşem kokusuyla harika bir uyku çekeceksiniz.(Yıkamadan yatın) 
 Diğer öneriler ise;
  • 1 Çorba kaşığı sofra tuzu  ve 1 çay kaşığı bitkisel yağı karıştırın, 5 dakika boyunca tırnaklarınız masaj yapar gibi sürün ve ardından durulayın.
  • Bir kaseye 2 yemek kaşığı nişasta koyun ve 1 çay bardağı suyla karıştırıp tırnaklarınızı 5 – 6 dakika içinde bekletin.Sonra tırnakları besleyici bir krem ile yumuşatın
  • Bal ve limon maskesi; 1 tatlı kaşığı balın içine  yarım limon suyu sıkın ve ellerinizi karışımın içinde 7 dakika kadar tutun ve durulayın.

İLGİLİ YAZILAR