Paraben nedir zararları nelerdir ?

Bir çok kozmetik ve kişisel bakım ürününde kullanılan, düşük maliyetli, bakteri ve mantar üremesini engelleyen ve ürünlerin raf ömürlerini uzatan koruyuculara paraben diyoruz.
Şampuan, saç kremi, nemlendirici krem, tonik, deodrant, parfüm, tıraş jeli, bronzlaşma kremi, makyaj malzemeleri, güneş koruyucusu ve diş macununda bulunur.Parabenler ayrıca östrojeni (Östrojenler, kadınların adet döngüsünde ve diğer memeli hayvanların dişilerinde estrus döngüsünde önemli rol oynayan bir grup steroid hormondur.)taklit eden madde olarak bilinir. 
Mineral makyaj ürünleri gibi ürünler doğal olarak makyaj sağlasalar da en uygun fiyatlara standart makyaj ürünleri direkt olarak kimyasallardan oluşuyorlar ve bu kimyasalların başında paraben grubu malzemeler yer alıyor.

Paraben sayesinde bakterilere karşı mücadele edebilen ve aynı zamanda daha uzun süre saklanabilen makyaj malzemeleri, maalesef yine aynı madde nedeniyle bizlere zarar verebiliyorlar. Çünkü paraben maddeler direkt olarak tenimiz tarafından emilebiliyorlar ve dolayısıyla kan dolaşımımıza dahil olarak vücudumuzun her alanında faaliyet gösterebiliyorlar. Genellikle kozmetik malzemelerin yüzün daha erken yaşlanmasına neden olduğu düşünülür ancak yüzünüz tarafından emilen bu materyaller tüm vücudunuz üzerinde etkilerde bulunabilirler.

Kanser vakalarının yanında, bağışıklık sistemini zayıflatan ve aynı zamanda psikolojik etkileri nedeniyle sosyal ilişkilere de zarar verebilen parabenin dikkatle gözlenmesi gerekiyor. Uzun süreler ve yıllar boyunca kullanılan kozmetiklerin vücuda kendilerini parabenler olarak yerleştirmeleri ve sağlığımızı etkileme ihtimalleri yüksek.

 Sağlığımız için;makyaj malzemelerimizi,temizlik ürünlerimizi vs. alırken içeriğinde paraben olup olmadığına kesinlikle dikkat etmeliyiz.

Makyaj güzelliktir,güzellik ise sağlıktır unutmayalım !

İLGİLİ YAZILAR