Gül Suyu ve Gül Yağının Cilde Faydaları

 

http://makyajligunler.blogspot.com.tr

 

Antiseptik özelliği olan, yani mikropları öldürücü etkisi bulunan gül yağı, cilde esneklik vermesinin yanı sıra cildi canlandırıp, gerginleştiriyor.

Alerjik ciltler, egzamalı ciltler ve açık yaralara iyi gelir. Esans olarak parfümeride de kullanılan gül yağının, ağrı kesici, keyif verici, uyutucu, öksürük kesici etkileri de bulunmaktadır.
     Makyaji temizleyip, ciltteki doğum lekelerini de gidermektedir. Cilde masaj yapılarak uygulanır.

Cildinizi diri ve canlı göstermek istiyorsanız gül suyu bu konumda ihtiyaçlarınızı karşılayan madde olacaktır.

Çiçeklerin kraliçesi olarak sayılan ve özel günlerin anlamlı çiçeği gülün marifeti sadece kadınların gönlünü fethetmek değil aynı zamanda onları güzelleştirmek.
Gül güzeli olmak elinizde (:

Kullanım Önerileri;

  •  Saç fırçasına 4 damla gül yağında döküp saçlar tarandığında saçlar canlanır ve beslenmesini sağlar.7 – 8 damla gül yağından vazeline ekleyip cildinize sürebilirsiniz.
  •  Saçlarınızda kepek varsa ve saçlarınızın beslenmesini istiyorsanız şampuanın içine 10 damla gül yağı koyabilirsiniz.
  • Zeytinyağı ile gül yağını karıştırıp cilde masaj yapınız. Bu karışım cildinizin ihtiyacı olan nemi sağlar. 
  •  Bir kaba 2 yemek kaşığı kil, 3 yemek kaşığı gülsuyu ve 1 çay kaşığı zeytinyağını koyup iyice karıştırın ve koyulaşıncaya kadar iyice kaynatın. Yüzünüzü yıkadıktan sonra bu karışımı göz ve dudağın kenarları hariç cildinize sürün. 5 ya da 7 dakika beklettikten sonra yüzünüzü yıkayın. Bu gül maskesi cildin kirlerini ve fazla yağlarını alıp temizler. Gül kokusu cildi rahatlatır ve besler.Tabiki ardından nemlendiricimizi unutmamalıyız.

Gül suyunu evde yapmak istiyorsanız; • 4 litre üzüm sirkesi içine 10 avuç kuru gül yaprağını ekleyip karıştırın. 15-20 gün güneşte tutup süzün.Losyon, makyaj temizleyicisi olarak kullanabilirsiniz. 

Gül maskesi;    

• Pul pul dökülen kuru bir cilde sahipseniz bu görünümden kurtulmak için kurutulmuş gül yapraklarını küçük parçalara bölün, süt, mısır nişastası ve bir parça bal ile karıştırın. 15 dakika beklettikten sonra, bu karışımla yüzünüze yavaş yavaş masaj yapın. Bu masaj sayesinde cildiniz kaybettiği nemi geri kazanacaktır.
• 3 çay bardağı gül suyuna 1 çay bardağı vazelin koyun ve karıştırın. Bu karışım el ve dudak çatlaklarına iyi gelecektir

Güzel bir koku ve yumuşak bir cilt için;

•Saf zeytinyağının içine 10-15 damla gül yağı koyun vücuda masaj yapın.

          


İLGİLİ YAZILAR